VÝŠLAPY ROKU 2020

PRAHA

Letošní ročník Nahoru na horu zahájíme na vrcholu nacházejícím se v Brdech. Praha je se svými 863 metry druhým největším vrcholem v Brdech. Těšit se můžete na výhled na Šumavu, Krušné hory i Krkonoše a to z věže meteoradaru. Doufáme, že se nám vydaří počasí a z této 60 m vysoké vyhlídky dohlédnete i na vrcholky Alp.

PRAŠIVÁ

V Čechách dlouho nezůstaneme. Na druhý výšlap se přesuneme do Beskyd. Společně se vydáme zdolat vrchol Prašivá s nadmořskou výškou 843 metrů. Mnoho z vás již určitě tuší, že kilometr pod tímto vrcholem se nachází turistická chata s rozhlednou z roku 1921 a dřevěný poutní kostelík z roku 1640. Pověst, která se s tímto poutním místem pojí říká, že dívka, která se v den svátku sv. Antonína – 13. června (tedy v den, kdy se společně nahoru vydáme i my) vydá pěšky a bosa až k němu se do roka provdá. Kdo zkusí své štěstí a pověsti uvěří?

ŠERÁK

Na třetí výšlap se přesuneme 156 km na severozápadně. Cílem výšlapu bude tentokrát 1351 metrů vysoký Šerák. Sedačková lanovka, která vede na vrchol byla úplně první lanovou dráhou vybudovanou v pohoří Jeseníky v roce 1976. Tato hora je také významnou chráněnou oblastí díky výskytu několika druhů vzácných horských rostlin. Ty a také výhled na okolní vrcholy a do údolí budete moci obdivovat koncem června, konkrétně 27. 6. 2020.

JEŠTĚD

Do severních Čech se vydáme na náš čtvrtý výšlap. Zdolávat budeme 1012 metrů vysoký Ještěd na jehož vrcholu ční televizní vysílač, který je označen za národní kulturní památku. Výlet můžete spojit i s návštěvou města Liberec a navštívit například libereckou radnici postavenou v roce 1968. Tento výšlap si můžete do svých kalendářů napsat s datem 18. 7.

PŘEDNÍ ŽALÝ

V červenci nás čeká ještě jeden výšlap, který je od toho čtvrtého vzdálen jen 80 km. Vydáme se na zalesněný vrch Přední Žalý vysoký 1019 metrů. Těšit se můžete na 18 metrů vysokou rozhlednu z roku 1892. Vycházet budeme 25. 7. z Vrchlabí. Jelikož se jedná o velmi náročný výšlap délkou i převýšením, doporučujeme rodinám s dětmi vyjít z Benecka od Zlaté vyhlídky.

PRADĚD

Ani tento rok nevynecháme výšlap na Praděd. V minulém roce se nám sice vrchol zahalil do mlhy, ale věříme, že letos si již výhled z 1492 metrů vysoké nejvyšší hory Jeseníků naplno užijeme. Těšit se opět můžete na dvě výchozí místa, a to z Karlovy Studánky a z Ovčárny. Měnit se nebude ani termín výšlapu, který je opět začátkem srpna, tentokrát 8. 8. 2020.

KNÍŽEČNÍ STOLEC

Co by to bylo za rok, kdybychom vynechali výšlap na Šumavě. Na tu se vydáme tradičně na konci srpna. Tentokrát ale výšlap na Boubín vystřídá Knížecí Stolec. Ten je nachází ve Vojenském újezdu Boletice a leží v CHKO Šumava. Za dobrého počasí můžete z dřevěné vyhlídky, postavené v 1236 metrech vidět i alpy. Na osmý výšlap se můžete těšit 29. 8.

MARIINA VYHLÍDKA

Z jihu opět na sever. Sedmý výšlap se nachází v Českém Švýcarsku. Mariina vyhlídka se nachází na stejnojmenné skále a je nejznámější z vyhlídek v Jetřichovických skalách. Dříve se tento 428 metrů vysoký vrchol nazýval Velký Ostrý. Později byl podle manželky Ferdinanda Kinského, kněžny Marie Anny Kinské přejmenován na Mariinu skálu. Těšit se můžete na výhled na Růžový vrch, Strážiště, Studenec a další skály Českého Švýcarska. A to 12. 9. 2020.

JAVOŘICE

Z Českého Švýcarska se přesuneme 283 km jihovýchodně. Javořice je s 837 metry nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny. Leží asi 10 km od Telče, který můžete po výšlapu navštívit. Na vrcholu se nachází 166 metrů vysoký stožár televizního vysílače z roku 1989. 26. 9.

BOŘEŇ

Desátý výšlap čtvrtého ročníku seriálu Nahoru na horu nás zavede do Ústeckého kraje. 10. 10. se společně vydáme na Bořeň, který je nejen dominantou města Bíliny, ale díky svému tvaru také unikátem pro oblast Českého středohoří. Tento 539 metrů vysoký vrch vznikl sopečnou činností před cca 33 až 35 miliony lety. Je označován za nejskalnatější, samostatně stojící vrch České republiky. Za výšlap budete odměněni pohledem na Krušné hory, České středohoří, město Bílinu či Doupovské hory.

KELČSKÝ JAVORNÍK 

Za posledním výšlapem se přesuneme 17.10 o 414 kilometrů směrem na jihovýchod. U města Rajnochovice se nachází nejvyšší hora Hostýnských vrchů, Kelčský Javorník. Na tomto 865 metrů vysokém vrcholu pokrytém souvislými lesy byla v roce 2015 postavená rozhledna. Abyste si po výšlapu užili pohled do okolní krajiny, budete muset zdolat 156 schodů.  Zde společně uzavřeme další ročník našeho seriálu Nahoru na horu a tak se můžete těšit například i na vyhlášení celoročních soutěží.